Vandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipilt

Australia

Notes about Green Continent

March 16th, 2016, Merle Pavelson

This article is only available in Estonian. Please use Google to translate our story :)Viibisime Austraalias ligi kaks ja pool kuud, mille jooksul läbisime  26 000 kilomeetrit. Tegime autoga riigi mandriosale tiiru peale ning sõitsime ka maa südamesse. Külastasime Põhjaterritooriumi ning Austraalia pealinna territooriumi. Austraalia kuuest osariigist ei mahtunud marsruuti vaid Tasmaania.


Victoria – maaliline teekond ookeanirannikul apostleid jahtides, imearmsad koaalad ja pingviinid, parkiderikas Melbourne
Lõuna Austraalia – Känguru saare ilmekad esindajad ja omapärased kaljud (remarkable rocks)
Lääne Austraalia – loodusjõududega rinnutsi, nii maanteel kui off roadil, Cape Le Grandi mõnusad lahesopid, outbacki üksildased rajad
Põhja territoorium –  maalilised supluskohad, paadimatk Kakadu rahvuspargis, vihmaperioodil üllatavalt rohelise kõrbe värvigamma Ulurus, väärikas Kings Canyon
Queensland – kõikjal valitsev lopsakas troopiline rohelus, matk Wallamani  kose alla, Sunshine ranniku võlud, Glasshouse mägede põnevad kontuurid, kaunis jõesopis paiknev Brisbane südalinn.
Austraalia Pealinna Territoorium (ACT) – tagasihoidlik pealinn CanberraNew South Wales – keerulise saamislooga  omanäoline Sydney Ooperimaja, vallutusretked Blue Mountains looduspargis, kauneim telkimiskoht ookeani kaldal kängurute ja kookaburrade seltsis.
Roheline manner on huvitav ja üüratult suur sihtkoht, kus inimasustus väga hõre. Valdav osa inimestest elab osariikide ja territooriumide pealinnades ning ida- ja lõunarannikul. Riigi lääne-, põhja- ja keskosas  oled kui üksildane hunt, kus harva vastutulijat nähes rõõmsalt viipad. Soovi korral võid neisse avarustesse päevadeks või kuudeks kaduda. Kui Lõuna ja Kesk Ameerikas seigeldes oli maanteede ääres ikka näha jalakäijaid või ratsanikke, siis Austraalia maapiirkondades inimesi naljalt ei näe. Farmid on hiiglaslikud ja inimeste eluasemed peateedest ning üksteisest kaugel.


Austraalia on loodud automatkajatele. Siin on väga hea ööbimiskohtade võrgustik. Karavanparke leidub pea kõigis linnades ning puhkekeskustes, enamikes rahvusparkides on telkimisalad, kuhu autoga ligi pääseb. Outbackis, pakuvad  matkajatele majutusteenust  „road house’id“, kust võimalik hankida ka kütust ja söögipoolist. Lisaks on maanteede ääres arvukalt puhkealasid, kus ka ööbimine ametlikult lubatud (see on tasuta teenus).  Puhkealad ning nendevahelised kaugused on teeviitadel kenasti üles loetletud. Kämpinguelu on au sees. Karavanidega, ja katusetelkidega vuravad siin ringi väga paljud sõidukid.


Maanteed on enamasti heas korras, teed ja vaatamisväärsused hästi tähistatud. Liiklusmärke, õpetlikke ning kohati kummalisi loosungeid kamaluga.
Off-roadi sõpradele pakub Austraalia ohtralt võimalusi. Ametlikke off-road radasi leidub paljudes rahvusparkides. Sõita saab nii ookeanikaldal, luidetes kui ka metsateedel ja  hooajati piki (pool)kuivi  jõesänge. Tasub meeles pidada, et off-roadile minnes saad loota vaid iseendale. Lähim inimasustus võib olla väga kaugel ning mobiililevi reeglina pole. Toimib lällarilevi, kuid kunagi pole kindel, et keegi hädalise appikutset kuuleb. Sestap on targem seigelda grupis, vähemalt kahe autoga.Kütus saadaval kõikjal. Outbackis, kus linnu hõredalt, on teeääres tahvlid kus kirjas kilomeetrid järgmise tanklani. Varukanister kütusega ning toidu ja joogivee tagavara outbackis seigeldes on enesestmõistetav. Kaardimaksed toimivad kui üksikud erandid välja arvata, nii tanklates, poodides kui karavanparkides.


Ümbritsevast keskkonnast hoolitakse. Austraalia on üks puhtamaid riike, kus viibinud oleme. Majapidamised nii suured kui väiksed on enamasti hoolitsetud ja korras, teeääres prügi minimaalselt.


Tasuta WIFI võimalused väga kesised ning võrguga kaetus piiratud. Kõige kehvem WIFI võrgustik, mida kohanud oleme. Mobiililevi piirkonnas mobiilne internet toimib ja ettemaksuga SIM kaardid saadaval.


Rohelisel mandril jagub tegevust mitmel rindel. Erinevate raskusastmetega ja pikkustega matkaradade kett on tihe ja mitmekülgne.  34 000 km pikkune rannajoon ning ookeaniavarused peidavad endas samuti tohutuid võimalusi ja rikkusi avastamiseks.Kuivõrd vahemaad on siin üüratud, siis kahe-kolmenädalasele puhkusereisile tulles on mõtekas keskenduda vaid ühele (kahele) osariigile. Kui aega mitmeid kuid, tasub ring peale teha küll.


Lühipuhkuseks sobib hästi Queensland, kus käivad käsikäes nii troopiline vihmamets kui rikkalik mereelu, inimtühi Cape York ning turistidele suunatud Sunshine Coast.  Reisi alustuseks sobib hästi New South Walesis asuv Sydney ning lõpetuseks Brisbane. Auto omamine (rentimine) annab liikumisvabadusele palju juurde.


Austraallased on sõbralikud ja abivalmis. Tavapärane küsimus, kuidas käsi käib? avab tee pikemale vestlusele, olgu see siis poes, pangas või puhkuseplatsil. Kiirustamine on neile võõras, samas kõik toimib neile omases rahulikus tempos.


Keskmine diiselkütuse hind  2016 a 1.kvartalis, 0,83  eur/liiter


Teemaksu küsiti vaid Sydneys mõnel sillal ja Brisbanes mingil mootoritee lõigul. Tasumine elektroonne.


2 inimese ööbimise keskmine hind, 25 eur/öö (öödest 10% hotell,  90% kämping).


Kulu söögile-joogile päevas,  24 eur/kahele (väljas sõime harva, söögi valmistasime supermarketitest hangitud toidukaubast). 


Share the post:


Comments

Maire March 16th, 2016

Kallid Merle ja Andrus! oleme meelitatud, et meie auks nii lille-lööduna matkal käisite:) arvasin, et olete juba Uus Meremaal, aga kaunis Austraalia hoiab teid veel enda juures, pealegi olete avastanud krokodillivaba jõe:) Tervitusi!!!