Vandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipiltVandersons galeriipilt

3,5xAround the World

In 500 Days 3,5 Times Around the World

June 15th, 2016, Merle Pavelson

This article is only available in Estonian. Please use Google to translate our story :)



Vandersonide  rännakute esimene etapp on tänaseks õnnelikult lõpule jõudnud. Liikunuks piki ekvaatorit oleksime 500 päeva jooksul  jõudnud teha ümber Maa 3,4 tiiru. Läbisime neljal rattal 138 tuhat kilomeetrit, millest 11 tuhat rendiautoga.


Teekond, perioodil 28.12. 2014 kuni 08.06. 2016, kulges siksakitades ning hõlmas kolme maailmajagu: Ameerikat, Austraaliat-Okeaaniat ning Euroopat. Algselt planeeritud Aasia ja Aafrika pooleteiseaastasesse ajaformaati paraku ei mahtunud.






Läbisime 34 riiki, neist  9 Lõuna Ameerikas, 7 Kesk Ameerikas, 3 Põhja Ameerikas, 13 Euroopas, Austraalia ja Uus Meremaa.


Alljärgnevalt riikide loetelu:


Argentiina, Tšiili, Peruu, Boliivia, Paraguai, Uruguay, Brasiilia, Ecuador, Colombia;


Panama, Costa Rica, Nicaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala, Belize;


Mehhiko, USA, Kanada;


Itaalia, Vatikan, Holland, Belgia, Luxembourg, Prantsusmaa, Hispaania, Gibraltar (Suurbritannia), Portugal, Saksamaa, Poola, Leedu, Läti;


Austraalia, Uus Meremaa.


Meie Toyota Hilux, mille reisi kestel Vandermobiiliks ristisime, pidas vapralt vastu. Sai teda testitud nii libedatel kurvilistel mägiteedel kui kivikõrbes, tulvavetes ja luidetes, järskudel kivistel metsaradadel ja koolmekohtades. Alt ei vedanud ta meid kordagi. Kolm kummiparandust kuulub asja juurde. Et koostöö autoga sujuks, sai ta eest pidevalt hoolt kantud. Reisiperioodi sisse mahtus 7 tehnilist hooldust, mille teostasime Tšiilis, Brasiilias, Colombias, Mehhikos, USA-s ja Austraalias (2 korda). Uute rehvide komplekti soetasime USA-s. Kuivõrd alustasime reisi kolm aastat vanade akudega, siis Austraalias pidime nad uute vastu välja vahetama.




Katusetelgis magasime terve aastajagu öid, valdavalt ametlikel telkimisplatsidel. Bushis ööbisime  paarikümnel korral  Lõuna Ameerikas, kus kämpinguid lihtsalt polnud. Vaid ühel juhul sundis Patagoonia tuul meid keset ööd katusetelgi  kokku pakkima ning autosse magama ronima. 25% öödest veetsime hotellides. Peapõhjuseks oma auto ja matkavarustuse ootamine või kämpingute puudumine reisiteel.



Kahe inimese majutuse keskmiseks hinnaks kujunes 20 eur/öö. Kämpingute keskmine oli 17 eur ja hotellidel 33. Odavaim keskmine tasu kämpingu eest oli Boliivias- 3,30 eur, kalleim Kanadas- 30 eur. Samas on hindade võrdlemine keeruline, kuna pakutud teenuse kvaliteetki oli väga erinev.


Mis puutub turvalisusesse erinevates maades, siis mingit inimeste poolset agressiivsust me  kogema ei pidanud ja ka kelmuste ning varguste ohvriks langemist õnnestus peaaegu vältida. Vaid üks rahaautomaat Mehhikos suutis  meid mingi mainimist väärt summaga tõmmata. Erinevaid relvakandjaid  (nii ametlikke kui isehakanuid) kohtasime ridamisi peamiselt teekonnal läbi Ameerika maailmajao. Meie neile ebatervet huvi ei pakkunud. Võimalik, et lihtsalt vedas. Tõsi küll, paaril korral soovitasid kohalikud  mõnda piirkonda mitte siseneda või fotoaparaati varjata.  Head nõu võtame alati kuulda.

Ameerikas tunti meie vastu pidevalt sõbralikku uudishimu. Katusetelk oli pilgupüüdjaks igal pool. Sagedaseim küsimus, kuidas Te  sinna üles saate ja kuidas ära mahute?


Vabas looduses õnnestus lähedalt näha nii karusid, krokodille, erinevaid mürkmadusid kui kõikvõimalikke putukaid. Õnneks polnud me nende tegelaste jaoks piisavalt atraktiivsed, et probleeme tekitada.




Füüsis pidas mõlemil kenasti vastu. Paar üksikut kõhuhäda ja  palavikupäeva käivad asja juurde.  Talusime vapralt nii kuuma, külma, niiskust kui kõrgusi ning teineteist.


Rollijaotus, Andrus autojuhi ja tehnilise toena, mina kaardilugeja ja marsruudikoostajana, toimis hästi. Kokkamisega tuleme mõlemad toime. Karvupidi kokku ei läinud, reisi katkestamise mõtteid ei tekkinud.



Poolteist aastat reisil olla on päris pikk aeg. Viimasel kolmandikul hakkas koduigatsus üha enam tunda andma. Euroopasse jõudes muutus kodu „lähedus“ kergelt häirivaks. Reisimine oli rutiiniks kujunemas ning mõtted keerlesid üha enam tavapärastel töödel ja toimetustel. Väike tõuge kodust ning lõpetasimegi rännaku paar nädalat plaanitust varem.


Omapäi maailmas seigeldes on igapäevasteks kaaslasteks teadmatus ja põhimureks turvalise ööbimiskoha leidmine. Suurimaks vaenlaseks on iseenese hirmud ja eelarvamused, rõõmuks ja väljakutseks nende seljatamine. Õpid ennast ja kaaslast usaldama ning tead, et loota saate vaid iseendale.



Küsimusele mis riik kõige rohkem meeldis, on võimatu vastata. Meid võlub maailma mitmepalgelisus. Põnev on teda avastada ning uudishimu rahuldades ennast ületada.


Siinkohal lõpetame Vandersonide maailmarännakute esimese osa. Aafrika,  Aasia ja mitmed teised huvitavad paigad jäävad oma järge ootama.


Täname kõiki pereliikmeid toetuse  ja mõistmise eest. Sõpru, äripartnereid, uusi ja vanu tuttavaid, kannatlikkuse ja reisile kaasa elamise eest.


Aitähh kõigile blogi lugejatele ja eriline tänu kommenteerijatele.



MEELEOLUKAT  PEATSELT SAABUVAT JAANIPÄEVA!



Share the post:


Comments

Priit June 16th, 2016

Kuule viimane päris hea kokkuvõte :)!

Hannes ja Meriliis June 16th, 2016

Tore kuulda, et te õnnelikult kodus tagasi. Väga tore kokkuvõte.
Me pole Kanadast kaugemale veel ikka jõudnud :) Äkki paari nädala pärast lõpuks uus riik.

Merle ja Andrus June 16th, 2016

Täname! Meil jälle jäi Kanada pinnapealseks. Head reisi jätku!

Tiit June 16th, 2016

Tore oli lugeda, nagu oleks ise ka maakerale tiiru peale teinud

Maire June 17th, 2016

Teretulemast tagasi! Tuhat tänu jagamast !!! olen olnud ahne lugude neelaja ja te oled head jutustajad olnud! Tänulikult!!!

Aare June 17th, 2016

Suured tänud teile, et võimaldasite oma reisile kaasa elada.
Teie reisikirjad oli väga huvitavad ja harivad. Lugedes viimast kokkuvõtet, tundsin endise autoturistina ära
palju ühist, nii tegevustes, kui mõtetes millega tuleb arvestada, ette kogu reis oleks
turvaline ja nauditav.
Soovin teile seiklushimu jätku ja mõnusat jaanipäeva.